
29
nov
nov
Asociácia sprievodcov Bratislavy svojim členom opäť rozšírila obzory. Tentokrát sme v pondelok, 28. novembra 2022 navštívili rokokový Kutscherfeldov palác z roku 1762.
Sídli v ňom francúzske veľvyslanectvo a Francúzsky inštitút. A práve jeho zástupca pre kultúrnu spoluprácu, pán Miloš Stankoviansky nám priblížil činnosť inštitútu.
V úvode sme sa dozvedeli o súčasných aj plánovaných výstavách, ktoré široká verejnosť môže navštíviť bezplatne v prízemných priestoroch galérie so vstupom zo Sedlárskej ulice. Následne sme si prezreli bohatú knižnicu francúzskej literatúry s oddelením kníh na darovanie.
Zaujal nás vnútorný dvor s fontánou i jeho príležitostné využitie. Potešili sme sa možnosti vidieť interiér Kutscherfeldovho paláca. Miestnosti, ktoré v súčasnosti slúžia Francúzskemu inštitútu ako videotéka, študovňa či prednášková sála sme vnímali ako stredovekú architektúru, do ktorej sú vpísané barokové stavebné úpravy.
No potom nám pán Stankoviansky priblížil činnosť Francúzskeho inštitútu a my sme si tak mohli uvedomiť, že krásny palác grófa Leopolda von Kutscherfelda skutočne kultivuje.
Predovšetkým kurzy francúzskeho jazyka, ktoré inštitút realizuje pre viaceré cieľové skupiny: ponúka nielen vysokú odbornú úroveň, ale zastrešuje – ako jediný na Slovensku, ich medzinárodne uznávanú certifikáciu. Francúzsky inštitút pravidelne organizuje výstavy francúzskych a slovenských umelcov a tiež filmové a kultúrne podujatia. Z nich azda najviac známy je Týždeň francúzskeho filmu – Crème de la Crème.
V závere nášho stretnutia sme načrtli viaceré formy spolupráce, ktorú Asociácia sprievodcov Bratislavy a Francúzsky inštitút postupne zrealizuje. Tešiť sa teda majú na čo tak naši klienti a aj členovia a priatelia Asociácie sprievodcov Bratislavy.
Ďakujeme pánovi Stankovianskému za toto ústretové a veľmi príjemné stretnutie.
Francúzsky inštitút má voľne prístupnú galériu a organizuje zaujímavé kultúrne podujatia. Zistite viac!
Autorka článku: Katarína Králiková
Foto: Katarína Králiková, Ľubomíra Černáková







