Svetový deň cestovného ruchu

Svetový deň cestovného ruchu si pripomíname každoročne 27. septembra .  Bol ustanovený Svetovou organizáciou OSN pre cestovný ruch ako pripomienka na deň, keď boli v roku 1970 prijaté stanovy UNTWO propagujúce cestovný ruch ako spôsob hospodárskeho rozvoja a medzinárodnej spolupráce pri rešpektovaní ľudských práv a základných slobôd pre všetkých.

UNWTO určil Svetový deň cestovného ruchu 2021 ako deň, ktorý sa má zamerať na cestovný ruch pre inkluzívny rast. UNWTO pozýva svoje členské štáty, ako aj nečlenov, sesterské agentúry OSN, podniky a jednotlivcov, aby oslávili jedinečnú schopnosť cestovného ruchu zaistiť, aby nikto nezostal pozadu, pretože svet sa opäť začína otvárať a pozerať sa do budúcnosti. (https://www.unwto.org/world-tourism-day-2021)

Asociácia sprievodcov Bratislavy vás pri tejto príležitosti pozýva na mimoriadne prehliadky Bratislavy s bezplatným vstupom:

Sobota 25. 9. 2021 o 13:00

Zoznámte sa s Bratislavou!

Prehliadka historického centra určená pre rusky hovoriacich návštevníkov a obyvateľov mesta.

Kde: pred budovou SND na Hviezdoslavovom námestí

Ako dlho: prehliadka trvá približne 1 hodinu

Jazyk: ruský

Sprevádza: Inessa Dukátová

Sobota 25. 9. 2021 o 14:00

Moderná monumentalita

Počas vychádzky sa vrátime o sto rokov dozadu, kedy Bratislava nastúpila novú dobu svojej existencie. Do mesta prišli nové finančné, správne i vojenské úrady, vznikli nové školy i zahraničné zastupiteľstvá. Bolo treba vybudovať nové administratívne, obchodné, bankové, ale aj obytné stavby. Na vychádzke si predstavíme troch architektov a päť významných budov, postavených v medzivojnovom období v štýle modernej monumentality a „úradneho“ slohu. Prehliadka začína na Štúrovej ulici.

Kde: presné miesto stretnutia bude oznámené po zaregistrovaní sa na prehliadku

Ako dlho: prehliadka trvá približne 1,5 hodiny

Jazyk: slovenský

Sprevádza: Ingrid Desdevises

Registrácia je nutná*

Sobota 25. 9. 2021 o 16:00

Pamiatky na Primaciálnom a Hlavnom námestí

Komentár vychádzky je prispôsobený aj pre nevidiacich a slabozrakých hostí. Odkryjeme na nej tajomstvo symbolov na pôvabnom Primaciálnom paláci, povieme si, na čo slúžila Trestajúca studňa a kde má svoj rodný dom tvrdé „y“. Na Hlavnom námestí nás potom čakajú zaujímavosti Starej radnice a nezabudneme pozdraviť ani trojicu kovových mužov: Napoleonovca, Schöne Náciho a Čumila.

Kde: miesto stretnutia bude oznámené po zaregistrovaní sa na prehliadku

Ako dlho: prehliadka trvá približne 1 hodinu

Jazyk: slovenský

Sprevádza: Ľubomíra Černáková

Registrácia je nutná*

Nedeľa 26. 9. 2021 o 16:00

Príbehy stavieb v Bratislave v období 1948 – 1989

Aké stavby sa projektovali v rokoch 1948 – 1989? Prečo rokovacia sála NR SR nemá okná? Kto stál modelom vojaka na Slavíne, a prečo mu autor rozbil hlavu? Kto stratil čiapku v Devíne, a na ktorom námestí miznú sochy? Viete, že TV veža sa stavala zvrchu nadol a prečo hlava vojaka na Slavíne „nesedela“? Prečo preživší appolkári nechceli ísť do Slovnaftu a prečo mali v bagandžiach drevené klince?  

Každá zo stavieb skrýva svoj príbeh, každá nám niečo dala aj vzala. Pozrieme sa spolu na stavby, ktoré môžeme vidieť  z hradného kopca, niektoré si  pozrieme aj zblízka. V tomto období sa vďaka trom nebojácnym mušketierom rozhodlo aj o zachovaní základnej dominanty Bratislavy – Bratislavského hradu,  na nádvorí ktorého si rozpovieme príbeh jeho „pifflovskej“ prestavby.

Prehliadka začína na Bratislavskom hrade.

Kde: miesto stretnutia bude oznámené po zaregistrovaní sa na prehliadku

Ako dlho: prehliadka trvá približne 1,5 hodiny

Jazyk: slovenský

Sprevádza: Martina Štensová

Registrácia je nutná*

* Registrácia je nutná kvôli prípadnej potrebe vyhľadania kontaktov v rámci opatrení proti šíreniu ochorenia Covid. Všetky kontakty budú po 14 dňoch odstránené.

Registrovať sa môžete emailom na adrese historicky@gmail.com. Uviesť treba:

  1. názov prehliadky, na ktorú sa registrujete,
  2. meno a priezvisko (každého účastníka),
  3. telefón,
  4. email (u detí uveďte telefón a email rodiča).