Prehliadky pre materské, základné, stredné školy, gymnáziá a vysoké školy realizujú kvalifikovaní sprievodcovia, členovia Asociácie sprievodcov Bratislavy (ASB).
Vybrať tému a sprievodcu
Pri každej téme prehliadky sú mená sprievodcov, členov ASB a ich kontaktné údaje.
Z ponuky si môže škola vybrať tému a sprievodcu a kontaktovať ho, aby si dohodli dátum, čas, miesto stretnutia, spôsob platby a ďalšie podrobnosti.
Každá prehliadka trvá cca 60 až 90 minút.
Ceny
Honorár je paušálny 60 € až 70 € za celú školskú skupinu podľa trasy, témy a iných okolností.
Škola platí priamo sprievodcovi na základe pokladničného dokladu alebo faktúry.
ASB nepoberá žiadnu províziu.
Kapacita
Kapacita jednej skupiny je cca 30 detí.
Ak chce škola prehliadku pre viaceré skupiny je potrebná dohoda so sprievodcom.
Propagácia
O ponuke prehliadok pre školy od členov Asociácie sprievodcov Bratislavy informuje:
-
direktor.sk – portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov ISSN 1339-925X
-
newsletter z Asociácie sprievodcov Bratislavy zasielaný všetkým školám v Bratislave
Témy prehliadok
ARCHITEKTÚRA BRATISLAVY 1918 – 1938
Počas našej vychádzky sa vrátime o sto rokov dozadu, kedy Bratislava nastúpila novú dobu svojej existencie. Do mesta prišli nové finančné, správne i vojenské úrady, vznikli nové školy i zahraničné zastupiteľstvá. Bolo treba vybudovať nové administratívne, obchodné bankové, ale aj obytné stavby. Na vychádzke si predstavíme troch architektov a päť významných budov, postavených v medzivojnovom období v štýle modernej monumentality a „úradneho“ slohu.
Sprevádza:
Desdevises Ingrid (slovensky) inuska1203@gmail.com
BRATISLAVA A NAPOLEON
Prejdeme sa po miestach a zákutiach Bratislavy spojených s Napoleonom a jeho vojskami v rokoch 1805 a 1809. Bol slávny Bratislavský mier naozaj podpísaný v Primaciálnom paláci v Bratislave? Viete, ktorý slávny bratislavský skladateľ zložil oslavnú kantátu pre sobáš Napoleona s dcérou rakúskeho cisára Máriou Lujzou a bola to ako óda na zjednotenú mierovú Európu? Aká Napoleonova finta voči Bratislave napomohla jeho víťazstvu pri Wagrame? Aké sú svedectvá jeho dobývania Bratislavy a jeho pobytu v našom meste? Aké sú legendy s ním spojené v Bratislave?
Sprevádza:
Miroslav Musil – skybeno@gmail.com, 0948073700: slovensky, francúzsky, anglicky, taliansky
BRATISLAVA HLAVNÉ MESTO SLOVENSKA VS. PREŠPOROK HLAVNÉ MESTO UHORSKA
(prispôsobená pre rôzne vekové kategórie)
Prečo sa Prešporku dostalo tej cti, aby bol hlavným mestom Uhorska? Aké výhody z toho plynuli pre mesto a jeho obyvateľov? Prečo a odkedy sa mesto volá Bratislava a aké má symboly? Odkedy má Bratislavský hrad štyri veže, prečo vyhorel a čo sa s ním malo stať počas ll. svetovej vojny? Počuli ste už o Trojmedzí, ktoré má Bratislava ako jediné hlavné mesto na svete? Aký bol rozdiel medzi voľbou richtára a starostu? Čo mali spoločné korunovácie a dnešné inaugurácie prezidentov?
Sprevádza:
Štensová Martina (slovensky) martina.stensova@gmail.com
Miroslav Musil, skybeno@gmail.com, slovensky, francúzsky, anglicky, taliansky
BRATISLAVA MESTO HUDBY
Prehliadka je zameraná na miesta spojené s pôsobením slávnych, ale aj menej známych hudobníkov v našom meste. Zázračné dieťa, klavírny virtuóz a hudobný skladateľ J. N. Hummel sa v Bratislave narodil a má tu aj pamätný dom. Spomenieme návštevy jeho učiteľov W. A. Mozarta, J. Haydna a priateľa L. van Beethovena. Nezabudneme ani na F. Liszta, klavírneho virtuóza a „hudobného patróna Bratislavy“, na jeho priateľa jednorukého klaviristu G. Zichyho, zaťa H. von Bülowa a rivala A. G. Rubinštejna. Narodili sa tu F. Schmidt a E. von Dohnányi a pôsobili tu aj ich spolužiaci z gymnázia B. Bartók a A. Albrecht – posledný dirigent Spolku pre cirkevnú hudbu pri Dóme sv. Martina.
Sprevádza:
Godárová Zuzana (slovensky, nemecky, anglicky) zgodarova@gmail.com
BRATISLAVA V ROKOCH 1945 – 1989
(prispôsobená pre rôzne vekové kategórie)
Aké stavby sa projektovali v rokoch 1948 – 1989? História stavby NR SR, prečo rokovacia sála nemá okná? Kto stál modelom vojaka na Slavíne, a prečo mu autor rozbil hlavu? Kto stratil čiapku v hoteli Devín, a na ktorom námestí miznú sochy? Viete, že TV veža sa stavala zvrchu nadol? Prečo preživší Appolkári nechceli ísť do Slovnaftu, a prečo mali v bagandžiach drevené klince? „Obrátená pyramída“, „Kukurica“, sídliská, Prior s hotelom Kyjev… Každá zo stavieb skrýva svoj príbeh, každá nám niečo dala aj vzala.. Pozrieme sa spolu na stavby, ktoré môžeme vidieť z hradného kopca, niektoré si pozrieme aj zblízka. Mnohé diela sú predmetom diskusií, kontroverzných názorov, ale sú súčasťou dejín Bratislavy. V tomto období sa vďaka trom nebojácnym mušketierom rozhodlo aj o nezbúraní základnej dominanty Bratislavy – Bratislavského hradu, na nádvorí ktorého si rozpovieme príbeh jeho „pifflovskej“ (pre)stavby, aj nešťastný príbeh jeho záchrancu.
Sprevádza:
Štensová Martina (slovensky) martina.stensova@gmail.com
BRATISLAVSKÉ DVORY A PASÁŽE
Viete, načo slúžili prechodné dvory mestských palácov v Bratislave v 18. storočí? Dodnes niektoré z nich využívame ako skratku medzi dvoma ulicami. Začiatkom 20. storočia k dvorom pribudli aj moderné pasáže, v ktorých sa dalo nakupovať v pohodlí a suchu, a to za každého počasia. Čo sa s nimi v priebehu storočia stalo? Ktorá bratislavská ulica má dnes najviac pasáží? Počas vychádzky si okrem pasáží pripomenieme aj slávne jedálne, kaviarne a cukrárne, ktoré sa v nich nachádzali.
Sprevádza:
Desdevises Ingrid (slovensky) inuska1203@gmail.com
BRATISLAVSKÉ NÁMESTIA
Priblížime si čo všetko sa odohrávalo na námestiach starej Bratislavy, aký je ich pôvod, akú mali podobu, architektúru, prípadne aké známe osobností na nich žili alebo nimi aspoň prešli. Námestia časom menia svoju tvár a názov, ale vždy sú centrom diania ľudí v meste. Koluje v nich každodenný život so svojimi povinnosťami, trhom, remeselníkmi, predajcami, zlodejmi a verejnými popravami, slávnosťami, korunováciou a prostitúciou ale sú aj zdrojom záhadných až neuveriteľných príbehov.
Sprevádza:
Schinová Andrea (slovensky, taliansky) aschinovaa@gmail.com
BRATISLAVSKÉ STREET ARTOVÉ NÁMESTIE
Kamenné námestie bolo dlho pre mnohých z nás miestom, kde sme iba rýchlo prešli do zaujímavejších častí mesta. No námestiu, aj legendárnemu obchodnému domu, sa blýska na lepšie časy. Na tejto prechádzke sa tu pozastavíme a zahľadíme sa na jeho aktuálne estetické kvality. Už niekoľko rokov je totižto miestom Bratislavského Street Art festivalu, ktorý naše mesto ozdobil veľkoformátovým umením na fasádach mnohých budov. Nájdeme tu slovenského Banksyho?
Sprevádza:
Šimová Linda (slovensky) linda.simekova@yahoo.com
BRATISLAVSKÝ HRAD – exteriér
Počas prehliadky spoznáte stavebný vývoj hradného paláca i príbeh jeho záchrany. Dozviete sa o uhorských panovníkoch, ktorí hrad menili a obývali. Priblížime si zároveň historické udalosti, ktoré sa odohrali na Bratislavskom hrade a nevynecháme ani Barokovú záhradu.
Sprevádza:
Desdevises Ingrid (slovensky) inuska1203@gmail.com
Dukátová Inessa (slovensky, rusky) info@guidebratislava.eu
Godárová Zuzana (slovensky, nemecky, anglicky) zgodarova@gmail.com
Králiková Katarína (slovensky) info@katarinakralikova.sk
Miroslav Musil, skybeno@gmail.com, slovensky, francúzsky, anglicky, taliansky
DEVÍN – HISTÓRIA HRADU A OKOLIA
(vhodná pre rôzne vekové kategórie, od apríla do septembra je možné spojiť s prehliadkou Od Sandbergu po Waitov lom a vrátane minitúričky cez les je to poldenný program pre deti)
Viete, že hradné bralo bolo pred 15 miliónmi pod morom, a že sú v ňom tajomné jaskyne? Prečo sa pred 7000 rokmi ľudia rozhodli usadiť práve tu? Čo je to patriarchát, prečo krátko nato vznikol? Asterix a Obelix boli Kelti, no akí boli oni a ich súkmeňovci naozaj? Čo tí Kelti vymysleli a používame to dodnes? Prečo nás Rimania nazývali Barbarmi? Povieme si o Samovi, ktorý porazil Avarov, o Veľkej Morave, vyrátame hĺbku studne, ukážeme chlieb starý 1700 rokov a prezradím vám, ako ho bystrá archeologička zachránila, aby ho po toľkom čase pod zemou čerstvý vzduch nezničil. Prídeme na to, aký chlieb jedli hradní páni a aký ich poddaní. Akí páni sa na hrade vystriedali? Prečo je dnes z neho iba ruina? Aj si medzitým povieme niekoľko povestí, ktoré sa k tomuto miestu viažu.
Sprevádza:
Štensová Martina (slovensky) martina.stensova@gmail.com
Miroslav Musil, skybeno@gmail.com, slovensky, francúzsky, anglicky, taliansky
DOMINANTY BRATISLAVY
Počas prechádzky ulicami historického jadra Bratislavy spoznáte dominanty Bratislavy ako sú Dóm sv. Martina, Michalská brána, palác Uhorskej komory, Stará radnica, Primaciálny palác a Historická budova Slovenského národného divadla.
Sprevádza:
Desdevises Ingrid (slovensky) inuska1203@gmail.com
Godárová Zuzana (slovensky, nemecky, anglicky) zgodarova@gmail.com
Králiková Katarína (slovensky) info@katarinakralikova.sk
Miroslav Musil, skybeno@gmail.com, slovensky, francúzsky, anglicky, taliansky
FRANTIŠKÁNSKY KOSTOL
Prezrieme si najstarší kostol v Bratislave – Františkánsky kostol Zvestovania Pána z 13. storočia.Vedeli ste, že:
• novo korunovaný kráľ prešiel peši z katedrály Svätého Martina do Františkánskeho kostola, kde pasoval nových rytierov Zlatej ostrohy?
• prečo nie je veža na kostole ale na kláštore františkánov?
• kde sa nachádza originál veže z 15. storočia ?
• aká vzácna relikvia je vystavená v kostole?
• v suteréne kaplnky Sv. Jána Evanjelistu je krypta richtárskej rodiny Jakubovcov?
To všetko a veľa ďalších informácii sa dozviete na prehliadke, na ktorej uvidíte okrem samotného kostola a krypty aj čarovný dvor kláštora, v ktorom doteraz žijú mnísi.
Sprevádza:
Kveta Roháčová (slovensky, španielsky) kvetarohac@yahoo.com
HISTÓRIA MOSTOV CEZ DUNAJ
- pre starších žiakov a žiačky
Povieme si základné údaje a zaujímavosti o rieke Dunaj. Vysvetlíme dôvody, prečo v Prešporku nemohol byť most až do konca 19.storočia. Ako sa teda dovtedy cez Dunaj prepravovali obyčajní ľudia a ako sprievod na korunováciu? Koľko mostov máme dnes v Bratislave? Prečo sa skvost moderny a súčasť väčšiny pohľadníc Bratislavy, ktorý nám ednes predpovedá počasie, volá Most SNP? Ako sa pôvodne volala reštaurácia UFO, a kedy sa v nej hostia točili? Povieme si technické zaujímavosti a víťazstvá ktoré získal, aj prečo len-len, že jedného dňa nespadol. Spájajú sa s ním smutné príbehy stavieb, ktoré museli mostu ustúpiť, aj ľudské tragédie.
- pre mladšie deti
NEĽAHKÁ CESTA CEZ RIEKU DUNAJ
Kde pramení rieka Dunaj, kadiaľ tečie a kde je jej koniec? Prečo v Prešporku nemohol byť most až do konca 19. storočia? Ako sa teda dovtedy cez Dunaj prepravovali obyčajní ľudia a ako korunované hlavy so sprievodom na korunováciu? Dozviete sa aj to, koľko mostov cez tento veľtok máme dnes v Bratislave, ktorý panovník otváral ten prvý most, o grófovi, ktorého meno nesie jeden z mostov, či to ktorý most je ako rosnička.
Sprevádza:
Štensová Martina (slovensky) martina.stensova@gmail.com
INFLUENCERI ČIAS DÁVNO AJ MENEJ DÁVNO MINULÝCH
(ad hoc prispôsobená vekovej kategórii)
Kto je to vlastne ten influencer? Akých poznáme influencerov, ktorí žili od čias Flinstonovcov, Asterixa a Obelixa, až po tých dnešných? Influencerka etikety – krásna manželka Mateja Korvína kráľovná Beatrice bola zhrozená stolovaním jej manžela. Ako riešil kráľovský doktor apetít múdrej kráľovnej Márie Terézie? Každý pozná croissant, ale my si povieme, s akou veľkou bitkou sa podľa legendy spája jeho vznik. Tresku už ste naisto ochutnali, ale ja vám ukážem miesto, kde ju servírovali po prvýkrát.
Sprevádza:
Štensová Martina (slovensky) martina.stensova@gmail.com
KATEDRÁLA SV. MARTINA
Korunovačný kostol uhorských kráľov skrýva mnohé symboly. Pozlátená koruna na vrchole veže hrdo hlási svetu, že tu prebiehali slávnostné korunovácie. Katedrála sa v prúde času sa mnohokrát menila, pribúdali a mizli rôzne prvky interiéru, ale stále ostáva duchovným miestom pre mnohé generácie veriacich a nádherným lákadlom pre návštevníkov. Žiaci sa v priebehu prehliadky dozvedia nielen o priebehu korunovácií, o svätcoch na oltároch, ktorých spája predovšetkým pomoc chudobným, ale aj o príbehu jednej žehliacej dosky. Budú hľadať uhorskú kráľovskú korunu na rôznych miestach, uvidia klenoty v klenotnici a pod sklom objavia nečakané archeologické nálezy.
Sprevádza:
Godárová Zuzana (slovensky, nemecky, anglicky) zgodarova@gmail.com
Králiková Katarína (slovensky) info@katarinakralikova.sk
KORUNOVÁCIE PREŠPORKA – INAUGURÁCIE BRATISLAVY
(ad hoc prispôsobená vekovej kategórii)
Odkedy boli v Prešporku korunovácie a odkedy inaugurácie? Aký bol ich priebeh? Čo mali spoločné? Aký je rozdiel medzi kráľom a prezidentom? Aký bol program pre kráľov a aký pre prezidentov? Porovnáme si cestu inauguračnú s cestou korunovačnou. Povieme si program na korunovačný deň jedinej kráľovnej korunovanej v Prešporku a dosiaľ jedinej prezidentky inaugurovanej v Bratislave. Ktorá z nich to mala náročnejšie?
Sprevádza:
Štensová Martina (slovensky) martina.stensova@gmail.com
KORUNOVAČNÉ MESTO PREŠPOROK
(ad hoc prispôsobená vekovej kategórii)
Prečo sa vlastne Prešporok stal miestom korunovácií a čo to prinieslo Prešporákom? Koľko kráľov a kráľovien bolo korunovaných v Prešporku? Ako prebiehal ich slávnostný deň, kadiaľ museli tieto dobové celebrity v ťažkej róbe ísť a zdraviť jasajúci dav? Kto spôsobil tragédiu pri prvej prešporskej korunovácii a kde môžeme v Bratislave uvidieť prvého korunovaného kráľa? Prečo bol od roku 1618 počas korunovácie zákaz alkoholu? Odkedy je na veži korunka a aký je jej príbeh? A prečo je ten krížik vlastne nakrivo?
Sprevádza:
Dukátová Inessa (slovensky, rusky) info@guidebratislava.eu
Godárová Zuzana (slovensky, nemecky, anglicky) zgodarova@gmail.com
Králiková Katarína (slovensky) info@katarinakralikova.sk
Schinová Andrea (slovensky) aschinovaa@gmail.com
Štensová Martina (slovensky) martina.stensova@gmail.com
MÁRIA TERÉZIA A JEJ REFORMY
(prispôsobená pre rôzne vekové kategórie)
Čo je to vlastne tá reforma? Aká reforma poznamenala osud ešte nenarodenej princezničky, z ktorej sa stala slávna kráľovná reformátorka? Aké mala budúca kráľovná detstvo, mladosť, prvú lásku? Ako mohla postaviť cesty, neminúť na to ani deravý groš a ešte aj zarobiť? Aké reformy Mária Terézia zaviedla, ktoré dnes vidí aj malé dieťa? Prečo dala všetkým dcéram meno Mária a načo im bolo tak veľa krstných mien? Prečo Mária Terézia neverila na bosorky, prečo sa jej nepáčilo, ako na trhu vážili tovar a ako to zmenila? Ako zmenila Bratislavský hrad? Povieme si veľa z toho, čo dokázala táto žena najmä vďaka tomu, že sa obklopila múdrymi poradcami, ktorých pozorne počúvala a nechala si poradiť.
Sprevádza:
Štensová Martina (slovensky) martina.stensova@gmail.com
MÝTY A LEGENDY
Akú stopu zanechal prešporský duch v katedrále sv. Martina? Kde, ako a prečo sa upaľovali čarodejnice? Ako Madona naučila trhovníkov čistote? Na tieto a ďalšie otázky sa dozviete odpoveď v tematickej vychádzke Mýty a legendy starej Bratislavy.
Sprevádzajú:
Dukátová Inessa (slovensky, rusky) info@guidebratislava.eu
Godárová Zuzana (slovensky, nemecky, anglicky) zgodarova@gmail.com
Schinová Andrea (slovensky, taliansky) aschinovaa@gmail.com
Solanová Luba (slovensky, anglicky, francúzsky) lubka1961@hotmail.be
Štensová Martina (slovensky, anglicky) martina.stensova@gmail.com
NÁRODNÉ OBRODENIE V PREŠPORKU ZRODENÉ
Pre skupiny II. stupňa základných škôl a gymnázií ponúkam interaktívnu prehliadku na tému Národné obrodenie. Trasa vedie chronologicky od 18. storočia, cez obdobie štúrovcov až po život a zásluhy Milana Rastislava Štefánika.
Sprevádza:
Králiková Katarína (slovensky) info@katarinakralikova.sk
OD SANDBERGU PO WAITTOV LOM
(prispôsobená pre rôzne vekové kategórie, od apríla do septembra možno spojiť s prehliadkou Devín história a hradu a okolia a vrátane mini túry cez les ako poldenný program pre deti)
Viete, že na Slovensku sa na jar liahnu farebné papagáje s tyrkysovým bruškom aj vo voľnej prírode a nie iba v klietkach? Viete, koľko centimetrov meria chodba k ich hniezdu? Viete, že u nás rastie orchidea aj inde ako v kvetináči, a že tu rastie rastlinka, ktorá môže podpáliť les? Viete, aký je náš najjedovatejší chrobáčik? A počuli ste už o pavúčikovi, ktorý má na chrbte gombík? Viete, že kozy nikdy nezjedia pre nás liečivé bylinky a prečo sú pre Sandberg a Waittov lom také dôležité? Možno viete históriu labyrintov, ale prečo je kópia labyrintu z Chatres vo Waittovom lome? Všetko toto vám rozpoviem a ukážem a okrem toho sa dotkneme aj 7000-ročnej histórie v okolí Devína od neolitu, cez Avarov, Keltov, Rimanov, franského kupca Sama, ktorý zrejme nebol ani Samo, ani kupec, ani franský, cez Magnu Moráviu až po dnešok.
Sprevádza:
Štensová Martina (slovensky) martina.stensova@gmail.com
OD SOCHY K SOCHE – Z ROZPRÁVKY DO ROZPRÁVKY
(prispôsobená pre rôzne vekové kategórie)
Čo sa stalo našej krajine, keď synovia neposlúchli otca Svätopluka? Prečo neďaleko hradu smutne hľadí deva s rozviatymi vlasmi, ktorú strážia havrany? Prečo si sv.Martin v Dóme rozsekáva plášť? Pohľadáme rozprávkové postavy na soche Andersena a rozpovieme zo dve-tri rozprávky, z toho jednu, ktorú napísal o prešporskom dievčatku. Len kúštik ďalej spomenieme príbeh sestričky a jej bračeka jelenčeka. Pristavíme sa pri velikánovi Hviezdoslavovi a na konci námestia nás pri fontáne čaká príbeh chlapca Ganymeda. Prečo vodník zaklial chlapcov a kačičky, aby skameneli si povieme pri kačacej fontáne. Našu rozprávkovú cestu ukončíme pri princeznej so zásterou plnou ruží na Modrom kostolíku.
Sprevádza:
Štensová Martina (slovensky) martina.stensova@gmail.com
PRIMACIÁLNY PALÁC
Primaciálny palác je bývalý zimný palác ostrihomského arcibiskupa a dnešné sídlo primátora Bratislavy. Zdobí ho najväčší klobúk v meste, mnohé sochy, aj fontána s rytierom Jurajom. Jeho vnútro však skrýva najväčšie poklady: gobelíny, znázorňujúce antickú legendu, portréty významných postáv z našich dejín, sieň plnú zrkadiel a vysokú, štíhlu kaplnku skrytú za slepými oknami. Porozprávame si aj o viacerých dejinných udalostiach, ktoré sa tu odohrali.
Sprevádza:
Godárová Zuzana (slovensky, nemecky, anglicky) zgodarova@gmail.com
Králiková Katarína (slovensky) info@katarinakralikova.sk
Miroslav Musil, skybeno@gmail.com, slovensky, francúzsky, anglicky, taliansky
SLAVÍN – PAMÄTNÍK A CINTORÍN OBETÍ 2. SVETOVEJ VOJNY
(prispôsobená pre rôzne vekové kategórie)
Najväčší vojnový pamätník v strednej Európe, ktorý vďaka svojej polohe a výške 52 metrov patrí medzi dominanty mesta. Prečo vznikol, ktorý kostol kvôli nemu prišiel o vežu kto tu leží, ako vznikla socha vojaka na vrchole obelisku, kto bol jej predlohou, prečo už hotová socha prišla o hlavu, a ako chcel jeden blázon ukradnúť hviezdu. A viete, že je tam aj bazén a dva bunkre?
Sprevádza:
Štensová Martina (slovensky) martina.stensova@gmail.com
Miroslav Musil, skybeno@gmail.com, slovensky, francúzsky, anglicky, taliansky
SOCHÁR ALOJZ RIGELE A BRATISLAVA
Poďme sa spolu prejsť Bratislavou Alojza Rigeleho. Pozrieme si jeho najkrajšie práce a pripomenieme významné míľniky jeho plodného života, i miesto posledného odpočinku.
Sprevádza:
Desdevises Ingrid (slovensky) inuska1203@gmail.com
STUDNE A FONTÁNY
Život mesta a voda patria nerozlučne k sebe. Kde boli najstaršie zdroje pitnej vody v Starom meste? Ako dokáže voda ozdobiť tvár mesta? Na tieto i ďalšie otázky si odpovieme pri prechádzke, zameranej na najznámejšie studne a fontány v centre Bratislavy, ktoré nám porozprávajú svoje príbehy.
Sprevádza:
Godárová Zuzana (slovensky, nemecky, anglicky) zgodarova@gmail.com
Solanová Luba (slovensky, anglicky, francúzsky) lubka1961@hotmail.be
TAJOMSTVÁ PARKU NA RAČIANSKOM MÝTE
Park na Račianskom mýte je úžasné miesto na objavovanie nie tak známych historických súvislostí nášho mesta. Napríklad predmestie Blumentál a jeho cintoríny, či blízka Šancová ulica a jej fortifikačná minulosť. V príjemnom zelenom prostredí parku sú tiež umiestnené umelecké diela vysokej kvality od našich slávnych sochárov. Na tejto prechádzke sa ponoríme do tajomstiev parku, ktorý práve prechádza veľkou zmenou.
Sprevádza:
Šimová Linda (slovensky) linda.simekova@yahoo.com
VEDCI PREŠPORKA
Čo priviedlo Edisona a Einsteina do Bratislavy? Ktorý bratislavský rodák bol predchodcom vynálezu Braillovho písma, otcom turbíny, nositeľom Nobelovej ceny za fyziku? Ktorý Slovák získal vo Washingtone patent za prvé rádiové spojenie na svete? Na tieto a ďalšie otázky sa dozviete odpoveď v tematickej vychádzke „Vedci Prešporka“.
Sprevádza:
Solanová Luba (slovensky, anglicky, francúzsky) lubka1961@hotmail.be
ZLOČIN A TREST V PREŠPORKU
Násilie, vraždy či krádeže sú staré ako ľudstvo samo. Aká bola kriminalita a justícia v stredovekom Prešporku? Kde v slobodnom kráľovskom meste prešporský súd zasadal? Kde boli páchatelia vypočúvaní, mučení a popravení? A kde a ako fungoval kat? Žili tu ľudia, ktorých vášeň, láska, nenávisť, chamtivosť či chudoba viedli ku krádežiam, smilstvám či vraždám. Rozdiel je len v tom, čo sa v minulosti považovalo za zločin, aké boli vyšetrovacie metódy a hlavne, aké boli za ne udelené tresty.
Sprevádza:
Schinová Andrea (slovensky, taliansky) aschinovaa@gmail.com